Wiadomości

Ruszył program profilaktyczny „Bezpieczny Senior”

Data publikacji 28.02.2018

Osoby starsze często stają się ofiarami oszustów, naciągaczy, lub stosowana jest wobec nich przemoc psychiczna, bądź fizyczna. Samotne, ufne i pełne troski o bliskich, narażone są w większym stopniu na działania przestępców niż ludzie młodzi. By przeciwdziałać tego typu zdarzeniom policjanci Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu oraz urzędnicy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu opracowali program profilaktyczny pod nazwą „Bezpieczny Senior”.

W ostatnich latach Policja odnotowała wzrost oszustw metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta” lub „pracownika banku”. Biuro Kryminalne KGP podaje, że w 2015 r. były to 2682 przestępstwa, na łączną stratę ponad 32 mln złotych, a w 2016 r. już 4094 przestępstwa na kwotę przeszło 42 mln złotych.

Innym zagrożeniem, na które mogą być narażone osoby starsze jest przemoc w rodzinie. Zapobieganie przemocy wobec osób starszych jest bardzo ważnym zagadnieniem w starzejącym się społeczeństwie. Krzywdzeni seniorzy często nie zgłaszają takich faktów nikomu, gdyż nie wiedzą gdzie szukać realnej pomocy, wstydzą się tego co ich spotkało lub obawiają się odwetu ze strony swojego oprawcy.

By przeciwdziałać tego typu zdarzeniom policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu oraz urzędnicy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu opracowali program profilaktyczny pod nazwą „Bezpieczny Senior”, którego realizacja została zaplanowana na terenie miasta na bieżący rok. W  realizację programu włączyli się również przedstawiciele Straży Miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej. 

W miejscach spotykania się seniorów odbędą się po dwa spotkania dla każdej z grup. Podczas pierwszego ze spotkań policjanci i funkcjonariusze Straży Miejskiej opowiedzą o zagrożeniach związanych ze współczesnymi metodami działania oszustów („metoda na wnuczka”, „na policjanta”, „na legendę”, wyłudzenia mieszkań, sprzedaż towarów lub usług po zawyżonych cenach, itp.). Dodatkowo na spotkaniach dla osób zamieszkujących w rejonach, w których występują kotły gazowe lub ogrzewanie piecowe, z informacją na temat zagrożeń ze strony ognia i czadu, wystąpi przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas drugiego cyklu spotkań mundurowi przekażą informacje dotyczące występowania zjawiska przemocy w rodzinie oraz lokalnych możliwości uzyskania pomocy w takich sytuacjach. Grudziądzka Rada Seniorów rekomenduje Program i zachęca seniorów do aktywnego w nim uczestnictwa.

Inauguracyjne spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Klubie Seniora przy PKPS na osiedlu Strzemięcin, natomiast wczoraj (27.02.2018), przedstawiciele grudziądzkich służb przeprowadzili kolejne spotkanie dla uczestników Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego.

Powrót na górę strony